بعد از راه اندازی کسب و کار با توجه به نوع فعالیت خود و مجوز هایی که دریافت نموده اید به احتمال زیاد نیاز به ثبت برند و علامت کسب و کار یا خدماتی که عرضه می کنید نیز پیدا خواهید کرد.

ثبت برند

برند چیست ؟

تعریف برند (Brand) در طول سالهای اخیر تغییرات زیادی را به خود دیده است.

معمولاً نحوه‌ی تعریف برند،‌ بستگی به این داشته است که چه شخصی آن را تعریف کرده از چه منظری به این حوزه نگاه کرده است.

سالها پیش، انجمن بازاریابی آمریکا، برند را به این صورت تعریف کرد که:

برند یعنی یک نام، عبارت، نشانه یا علامت یا ترکیبی از اینها که با هدف متمایز کردن یک کالا یا خدمت از سایر کالاها و خدمات یک فروشنده یا برای ایجاد تمایز میان کالا و خدمت یک فروشنده با کالا و خدمات سایر فروشندگان به کار گرفته شود.

هدف از ثبت برند چیست؟

علائم تجاری با رسمیت بخشیدن و دادن سود اقتصادی به صاحبان آنها، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری می‌کنند و این ابتکار را ترویج می‌دهند. حفاظت علائم تجاری همچنین مانع تلاش‌های رقبای غیرمنصف، مثل متقلبان،‌ برای استفاده از علائم مشخص به منظور فروش محصولات و ارائه خدمات نامرغوب یا متفاوت می‌شوند.

این نظام، آگاهی و امکان سرمایه‌گذاری جهت تولید و فروش کالاها و خدمات را در منصفانه‌ترین شرایط ممکن به مردم می‌دهد و از این راه تجارت بین‌المللی را تسهیل می‌کند.

حق استفاده انحصاری نام برند و عامت تجاری فقط برای کسـانـی شناختــه خواهــد شـد کـه آن را در اداره مالـکیت صنعتـی به ثبت رسانـده باشد .

این روزها برند در بازارهای جهانی به یکی از بازیگران اصلی کسب و کار بدل شده است و هر کمپانی که بتواند برند مقتدرتری در بازار داشته باشد، گوی سبقت را خواهد ربود

برای ثبت برند از کجا شروع کنیم؟

شما برای ثبت خود ۲ راه پیش رو دارید :

۱ – ثبت توسط خود شما

۲ – ثبت توسط شرکت های ثبت شرکت

اول راه دوم را توضیح می دهیم که خیلی ساده هست و شما میتوانید با پرداخت مبلغی و دادن وکالت به یکی از شرکت های ثبت شرکت برند خود را با احتمال ۵۰ درصد با قرار داد اولیه ثبت کنید

در صورتی که درخواست شما توسط اداره ثبت رد شد مجدد با قرار داد ویژه و پرداخت مبلغ جدا گانه برند شما با احتمال ۹۵ درصد ثبت شود . اگر تمایل به این روش دارید با جستجو در اینترنت می توانید یک شرکت را انتخاب کنید و قرداد ثبت را بنویسید .

ثبت برند توسط خود شما :

۱ – ابتدا برند خود را طراحی کنید

۲ – وارد شدن به وب سایت مرکز مالکیت های معنوی و از قسمت میز خدمت > ثبت علائم > جستجو علائم تجاری  عنوان برند خود را جستجو کنید تا مطمئن شوید برند شما تا بحال در دسته بندی مورد نظر شما ثبت نشده باشد (این قسمت معمولا در روش دوم ثبت انجام نمیشود و به همین دلیل برند شده امکان ثبتش ۵۰ درصد هست)

۳ – اگر برند شما تا به حال ثبت نشده و امکان ثبت آن بود فرم عضویت در وب سایت مرکز مالکیت های معنوی را تکمیل کنید در صورتی که به صورت حقوقی میخواهید ثبت کنید حتما یک بار مدیرعامل هم به صورت حقیقی فرم ثبت نام را تکمیل نماید

۳ – از طریق پنلی که وب سایت مرکز در اختیار شما قرار میدهد اظهار نامه خود را ارسال کنید و تا درخواست شما برسی شود و در صورت عدم مشکل و یا تداخل برند شما به راحتی ثبت شود.

هزینه های ثبت

روش اول : حدود ۵۰۰ هزار تومان

روش دوم : از ۱ میلیون تومان شروع میشود

 

در صورت نیاز به مشاوره در خصوص ثبت برند میتوانید با مشاورین ما در ساینا مارکتینگ تماس حاصل فرمایید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست